MetaTrader 5 Nedir, Nasıl Kullanılır ? 2022 Yenilenmiş Kılavuz

MetaTrader 5
MetaTrader 5

MetaTrader 5, son derece popüler MetaTrader 4’ün halefi olarak 2010 yılında piyasaya sürüldü, giderek popülerlik kazanıyor ve mevcut en çok kullanılan ticaret platformlarından biri değil. MetaTrader 5, çoğunluğu beyaz etiketli bir sürüme sahip olan ve temelde MEtaQuotes’un yalnızca kendi brokerleriyle çalışmak üzere tasarlanmış lisanslı bir sürümü olduğu anlamına gelen beyaz etiketli bir sürüme sahip olan, giderek daha fazla ticaret komisyoncusu tarafından yavaş yavaş seçilmektedir. doğrudan komisyoncudan indirilir.

MetaTrader 5, MT4 tarafından oluşturulan temel üzerine inşa edilmiştir, aynı özelliklerin birçoğunu korurken, bazı ek işlevler ile bunların üzerine inşa etmeyi başarır. Çoğu broker kendi sürümüne sahip olsa da, yeni stratejileri ve ticaret özelliklerini test etmek için ücretsiz bir demo hesabı oluşturmanıza izin verdiği için test etmek için iyi olan standart sürümü yine de indirebilirsiniz. Bu yüzden, tam olarak ne sunduğunu ve bazı özelliklerin nasıl çalıştığını anlamak için platformda küçük bir tur atacağız.

MetaTrader 5 Platformu yüklediğimizde karşımıza bir dizi farklı bölüm içeren bir ekran çıkacak. En üstte kontrol çubuğu ve araç çubuğunda bir dizi farklı seçenek olacak. Merkezde ana grafik vardır, bir büyük grafik veya birden fazla küçük grafik olabilir. Ekranın altında, bakiyenizin yanı sıra öz sermaye ve marjın yazılı olduğu boş bir bölüm var, bunun altında daha sonra bakacağımız birkaç farklı sekme var. Sağda iki bölüm var, en üstte ticaret için mevcut tüm varlıkları içeren Piyasa İzleme ve hemen altında size hesaplarınızı, uzman danışmanları ve daha fazlasını gösterecek olan gezgin var. MetaTrader 5, erişilebilir ve özelleştirilebilir olacak şekilde tasarlandığından, bu bölümleri daha büyük hale getirerek hareket ettirebilirsiniz,

Forex şirketleri sitesinin sizler için hazırladığı Meta Trader 5 uygulamasının özellikleri ve genel geniş kapsamlı bilgiler için yazımızı okumaya devam ediniz…

Grafikler

MetaTrader 5 Başlangıçta ekrandaki en büyük bölüm grafiklerdir ve en çok kullandığınız şey olacaklardır, analiz etmeniz ve piyasa hareketlerini görmeniz için oradalar. Grafikleri üç farklı görünümde ayarlayabilirsiniz, üstteki araç çubuğunda üç küçük grafik görüntüsü vardır, bunlar Çubuk grafik, Şamdan grafiği ve Çizgi grafiğidir, bunlar grafiklerin görünüşünü değiştirir, ancak onların işlevleri. Grafiklere sağ tıklamak size bir dizi farklı seçenek sunacaktır, buna ticaret yapma, otomatik kaydırma, aktif göstergeleri veya uzman danışmanları kaldırma, ticaret hacimleri ekleme ve daha fazlası gibi şeyler dahildir, bu biraz özelleştirme eklemenin bir yoludur işlevselliklerini gerçekten değiştirmeden grafiklere. Grafikleri tam ekran yapmaya karar verirseniz, daha sonra, açık grafikler arasında geçiş yapmanıza izin veren çizelgelerin altında ek sekmeler görünecektir. Ayrıca zaman dilimleriyle ilgili olarak birçok seçenek mevcuttur, MT4’e göre bir gelişme, çok daha fazla seçeneğin mevcut olmasıdır, bunlar 1 dakikadan aylık olarak değişir.

Piyasa İzleme

MetaTrader 5 Piyasa izleme penceresi, ticarete uygun varlıklarla ilgili çok kısa ayrıntıları size göstermek için oradadır, size mevcut varlığı ve bunun için Satış ve Teklif fiyatlarını gösterecektir. Piyasa izleme penceresine sağ tıklarsanız, farklı varlıkları gizleme veya gösterme gibi birkaç seçenek göreceksiniz. Ayrıca varlık özelliklerini buradan kontrol edebilirsiniz. Piyasa izleme içindeki bir varlığa çift tıklarsanız, yeni ticaret penceresini açacaktır. Bir varlığa sağ tıklamak, size o belirli varlık için yeni bir grafik açma seçeneği de sunar.

Yeni İşlem / Emir Penceresi

MetaTrader 5 Emir penceresi, alım satımlarınızı yapacağınız yerdir, en üstte alım satım yapmak istediğiniz varlığı seçme seçeneği vardır, eğer bir varlığın üzerine sağ tıklayarak bunu getirdiyseniz, o zaman zaten doğru olanı seçiyor olmalıdır, ama tekrar kontrol etmekte fayda var. Kullanmak istediğiniz yürütme türüne bağlı olarak anında yürütme veya bekleyen sipariş seçebilirsiniz. Anında yürütme kullanıyorsanız, işlem hacmini, zararı durdur, kârı al ve işlem için yorumu doldurmanız yeterlidir. Bekleyen bir emir kullanıyorsanız, satın alma limiti, satış limiti, satış durdurma, satın alma durdurma, satın alma durdurma limiti veya satış durdurma limiti seçeneklerine sahipsiniz. Seçildikten sonra, hacmi, fiyatı, kar alma seviyesini, zararı durdurma seviyesini, emir için bir sona erme süresi ve bir yorum girebilirsiniz. Her şey ayarlandıktan sonra,

Gezgin

Gezgin penceresi, dosya yapılarını ve kullanmanız için uygun olan dosyaları gösterecektir. Kolay geçiş için hesaplarınızı hazır bulundurur, ayrıca mevcut göstergeler, uzman danışmanlar, komut dosyaları ve diğer hizmetlerle birlikte sahip olduğunuz tüm abonelikleri gösterir. Onları etkinleştirmek için çizelgelere sürüklemenize izin verir. Yakın zamanda herhangi bir gösterge veya EA eklediyseniz ancak bunlar görünmüyorsa, sağ tıklayıp gezgini yenilediğinizden emin olun, daha sonra açılmalıdırlar.

Veri Klasörü

Veri klasörü, navigasyon penceresinde görünmeleri için kullanmak istediğiniz yeni Komut Dosyalarını, Göstergeleri veya Uzman Danışmanları yerleştireceğiniz yerdir. Erişmek için, ana pencerede Dosya’ya gidin ve ardından Veri Klasörünü Açın. Bu klasörde MQL5’e tıklayın, daha sonra bir dizi farklı klasör olacaktır, dosyanızı uygun olana bırakmanız yeterlidir, böylece EA’lar Uzmanlara, Göstergeler Göstergelere vb.

Alt Sekmeler

Platformun altında çok sayıda sekme olduğunu fark etmiş olabilirsiniz, bunların hepsi biraz farklı işlevler sunar, bazılarını çok kullanabilir, bazılarını ticaret kariyerinizde hiç kullanmayabilirsiniz, ancak kısaca her birine bakacağız. bir tane, böylece her birinin ne yaptığını anlayabilirsiniz.

Alım Satım sekmesi size sadece aktif alım satımlarınızı ve bekleyen emirlerinizi gösterir, bunlar burada görünür, zaman ve cari karlar dahil olmak üzere herhangi bir sütun başlığını kullanarak emir verebilirsiniz. Bu sayfa aynı zamanda bakiyeniz, öz sermayeniz, serbest marjınız ve marj yüzdenizle ilgili okunması kolay bir bilgi verir.

Bir sonraki sekme Pozlama’dır, bu size şu anda satın aldığınız veya sattığınız para birimlerini gösterecektir, insanların çoğu bu sekmeyi asla kullanmayacaktır, ancak marjları korumaya çalışırken alakalı olabilir.

Geçmiş sekmesi belirttiği şeyi yapar, açık işlemler sekmesinde olduğu gibi size geçmişteki tüm işlemlerinizi ve emirlerinizi gösterir, istediğiniz gibi sipariş verebilirsiniz, isterseniz ayarları değiştirmek için çift tıklamanız gerekebilir. hesabınızın tüm geçmişine bakın.

Haber bölümü de oldukça basittir, yaklaşan herhangi bir haber olayını size bildirecektir., Genellikle MQL5 dahil olmak üzere birkaç farklı web sitesinden alınır ve genellikle MQL5’te bulunabilecek Ekonomik Takvimden bilgi alır. İnternet sitesi.

Kullanılabilir bir takvim bölümü var, bu, belirteçler üzerinde etkisi olabilecek bazı yaklaşan haber olaylarının ana hatlarını veriyor, başka bir sitede kullanmıyorsanız buna göz atmaya değer, çünkü iyi bir fikir verebilir zaman ilerledikçe piyasaların nasıl hareket edebileceği konusunda, yüksek riskli haber olayları sırasında hangi çiftlerin alım satımdan kaçınılması gerektiğinin bir göstergesi olarak da kullanılabilir.

MetaTrader 5
MetaTrader 5

Sonraki iki bölüm Uyarılar ve Posta Kutusu, uyarılar bölümü size kurmuş olabileceğiniz tüm uyarıları gösterecek ve tetiklendiklerinde, Posta Kutusu hem platformun kendisinden hem de kendi komisyoncunuzdan mesajlar alacağınız yerdir, bunlar genellikle resmi tatiller ve bunun gibi şeyler olduğunda işlem saatlerindeki değişikliklerle ilgili olarak. Farklı brokerler farklı şeyler için mesajlar gönderir, bu yüzden her biri için farklı olacaktır.

Makaleler bölümü, MQL5 web sitesinde okunabilecek makaleleri listeler, kod tabanı bölümü, bir dizi farklı gösterge ve uzman danışman için kod tabanlarını indirmenize olanak tanır, Uzman ve Günlük sekmeleri, hesabınızla ilgili farklı bilgi parçaları sunar ve herhangi bir Kullanmakta olduğunuz EA’lar, bu bölümler meydana gelmiş olabilecek herhangi bir sorunda hata ayıklamaya yardımcı olmak için sıklıkla kullanılabilir.

Alt bölümdeki diğer sekmelerden ikisi Market ve Siglan bölümleridir. Bunlar, çeşitli uzman danışmanları, göstergeleri ve sinyalleri satın alabileceğiniz, kiralayabileceğiniz veya deneyebileceğiniz yerlerdir. Pazar bölümü, otomatik ticaretten analizde yardıma kadar ticaretinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz binlerce farklı yazılım parçasına göz atmanıza olanak tanır. Birçoğunun kullanımı maliyetlidir, üzerlerine tıklamak ne yaptıklarına ve nasıl kullanılabileceklerine dair bir genel bakış getirecektir.

Sinyal bölümü önerdiğini yapar, diğer MT4 kullanıcılarının sağladığı çeşitli sinyalleri görüntülemenize ve bunlara göz atmanıza olanak tanır, burası diğerlerinin yaptığı işlemleri kopyalayacağınız yerdir, sinyaller bölümü de size temel bir genel bakış sunar. sinyallerin mevcut performansı hakkında bir fikir olarak.

MT4’te bulunmayan bir VPS sekmesi var, burası doğrudan MQL5’ten bir VPS sunucusu kiralayabileceğiniz yerdir, bu daha sonra platformunuzu barındıracak, böylece bilgisayarınızı her zaman açık tutmanıza gerek kalmayacak, bu mükemmel otomatik ticaret gibi şeyler için uzman danışmanlar kullananlar için.

Otomatik Ticaret

MetaTrader 5‘i kullanmanın en önemli avantajlarından biri, otomatik ticaret yapmanıza izin veren binlerce uzman danışmana sahip olduğu erişimdir, diğer platformlar da bunu sunarken, hem MT4 hem de MT5, sayı açısından oyunun çok önündedir. kullanılabilecek bir yazılımdır. Seçenekler menüsünde otomatik ticaretin etkinleştirilmesi gerekir, ayrıca otomatik (Algo olarak da bilinir) ticareti açmak için ekranın üst kısmındaki araç çubuğunda uygun bir düğme vardır.

Push bildirimleri

MT5 platformuyla ilgili birçok insanın özlediği bir şey, telefonunuz için anında iletme bildirimleri ayarlama yeteneğidir, bunlar, bir işlemi açtığınızda veya kapattığınızda ve mevduat gibi şeyler etkinleştirildiğinde etkinleştirilir. Android veya iOS için MT5 uygulamasını indirmeniz ve ardından uygulamadan MetaQuotes Kimliğini masaüstü sürümündeki Seçenekler menüsünün Bildirimler bölümüne girmeniz gerekecektir. Daha sonra aynı menüden bildirimleri açıp kapatabilirsiniz.

Seçenekler

Seçenekler kutusu, platformun işlevselliğini veya görünümünü değiştirebileceğiniz bir dizi farklı yol sunar. Sunucu bölümü, şifrelerinizi değiştirmenizin yanı sıra farklı hesaplara giriş ve çıkış yapmanızı sağlar. Grafikler bölümü, nesneleri veya ticaret seviyelerini göstermek gibi küçük değişiklikler yapmanıza izin verebilir. Ticaret varsayılanları, uzman danışmanlar (daha önce bahsedilen), etkinlik bildirimleri için ses efektleri, e-posta, FTP, topluluk hesabı oturum açma bilgileriniz, sinyal seçenekleri ve depolama için temel ayarlar vardır.

Uzman Danışmanlar ve Göstergeler

Çok sayıda insanı MetaTrader 5‘e (ve MT4) getiren şeylerden biri, kullanılabilecek uzman danışmanların ve göstergelerin sayısıdır, bunlardan binlercesi MQL5 pazarında ve daha binlercesi çeşitli diğer web sitelerinde mevcuttur. Bir EA, otomatik ticarete izin verirken, göstergeler tablolara çok sayıda işlevsellik ve bilgi ekleyebilir, Bollinger Bantları ve Fibonacci seviyeleri gibi şeyler tablolara kolayca eklenebilir ve bunlar otomatik olarak güncellenir, yani hiçbirini yapmanız gerekmez. işi kendin yap.

Mobil ve Web Sürümleri

Bu, MetaTrader 5‘in masaüstü versiyonu için geçerlidir, ayrıca Android ve iOS için bir mobil versiyonun yanı sıra internet tarayıcınızda kullanılabilecek bir WebTrader da bulunmaktadır. Mobil sürüm, hareket halindeyken işlem yapmanızı sağlar, aynı işlevlerin çoğunu sunar, ancak çok fazla çan ve ıslık olmadan, çizelgeleri kontrol etmenize, ticaret yapmanıza izin verir, ne yazık ki çok fazla EA’ya sahip değildir. veya Kullanabileceği Göstergeler. Web sürümü, bir internet tarayıcısından işlem yapmanıza olanak tanır, platformun oldukça sadeleştirilmiş bir sürümüdür, istediğiniz bir işlemi hızlı bir şekilde yapmak için iyidir, ancak bağımsız bir platform olarak gerçekten sürdürülebilir değildir. EA’lar ve masaüstü sürümünün göstergeleri ile uyumlu değil, olması güzel ama kesinlikle bir zorunluluk değil.

Özet

MetaTrader 5 kesinlikle güçlü ve kullanımı kolay bir ticaret platformudur, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli ve yıllardır ticaret yapan insanlar için mükemmeldir. Büyük bir platformun temeli üzerine inşa edilmiştir, bu nedenle öncekiyle aynı düzeyde standartlara sahiptir. Yapmanız gereken her şeyi yapmanıza ve mevcut olan hemen hemen her varlığı analiz etmenize izin verecek özelliklerle dolu.

MetaTrader 5 harika bir platform ve umarım şimdi tam olarak nasıl çalıştığını ve neler sunabileceğini daha iyi anlayacaksınız.

MetaTrader 4 kullanımı için diğer yazımızı okuyabilirsiniz ;